Aktivity

Nudit se nebudete

vyberte si, kam se podíváte

Harrachov je známý pro svůj lyžařský areál s monumentálními skokanskými můstky. Nezapomenutelnou dovolenou si tu ale užijete v každém ročním období. 

Harrachov 

Skokanské můstky v Harrachově

Areál skokanských můstků se skládá z pěti můstků, které se nacházejí na svazích Čertovy hory (1023 m n.m.) v Harrachově. Světovou raritu představuje zdejší mamutí můstek určený pro lety na lyžích, který je jedním z pěti funkčních můstků tohoto typu na celém světě.

Mumlavský vodopád

Mumlavský vodopád je necelých 10 metrů vysoký vodopád, který se nachází v Harrachovské kotlině na řece Mumlavě, asi 2 km od Harrachova, v ochranném pásmu Krkonošského národního parku. Z hydrologického hlediska se jedná o jeden z nejmohutnějších vodopádů v České republice a díky tomu je považován za jeden z nejkrásnějších a turisty nejvyhledávanějších vodopádů v Čechách.

Sklárna v Harrachově – druhá nejstarší sklárna v Čechách

Muzeum skla, minipivovar s restaurací a hotel s pivními lázněmi, to vše nabízí Harrachovská sklárna Novosad. Sklárna byla založena v roce 1722 a řadí se mezi ty nejstarší v Česku. Jejím unikátem je historická brusírna skla, poháněná transmisemi a vodní turbínou. Ručně foukané, broušené, ryté malovaného či jinak zdobeného sklo si můžete zakoupit v areálu sklárny. 

Ozubnicová železnice Tanvald-Desná-Kořenov-Harrachov

Jediná ozubnicová železnice České republiky. Jen málokterá železnice se může pyšnit tolika nej jako jizerskohorsko-krkonošská železniční trať Tanvald – Harrachov – Szklarska Poręba, kterou najdete v jízdním řádu pod číslem 035. Vlaky na této trati kdysi překonávaly několik set metrů převýšení a na nejstrmějším úseku z Tanvaldu do Kořenova proto využívaly ozubnici. Zajímavá je nejen unikátním stavebním provedením, ale také svojí bohatou historií. Stala se pravidelným cílem cest pro obdivovatele železnice a technických památek z celé Evropy a v roce 1992 byl úsek Tanvald – Kořenov prohlášen Ministerstvem kultury ČR za kulturní památku. Dnes je v provozu 12 kilometrů trati z Tanvaldu do Harrachova.

Minigolf

Dětská hřiště

Tenisové kurty

Bobová dráha

Turistika v okolí Harrachova

Na Sněžku z Harrachova 

Hora Sněžka není pro výlet z Harrachova úplně nejsnadnější cíl.

A však ti, kdo se chtějí na Sněžku podívat a vynaložit při cestě co nejméně sil. Mohou využít sedačkovou lanovku, která vede z Polské Karpacze na Kopu, odkud je to na vrchol Sněžky už jen pouhých 1,5 km. Pro ty, kdo však chtějí po svých, se musí připravit na nějakých 30 km, a tak běžný turista zřejmě využije nabídku noclehu na jedné s horských chat. Přímo se nabízí Luční bouda, Výrovka nebo Martinova bouda. Zpátky do Harrachova nemusíte jít stejnou cestou, velice krásná cesta je z Míseček na Dvoračky, a to přes kotel. O něco lehčí trasa vede z již zmiňované Polské Karpacze, stezka je příjemná a vede okolo dvou ledovcových jezer!

Pramen Labe

Pramen naší nejvýznamnější české řeky Labe vyvěrá na Labské louce, sousedící v těsné blízkosti státní hranice s Polskem. Tento pramen v roce 1684 symbolicky vysvětil královéhradecký biskup Jan z Talemberka a tak se Labská louka stala definitivně českým územím.

Pančavský vodopád 

Pančavský vodopád je nejvyšší vodopád v ČR, jeho celková výška je 148 metrů. Tok říčky Pančavy zde opouští Pančavskou louku a padá do Labského dolu. Přístup k vodopádu je po červené turistické značce mezi Labskou a Vrbatovou boudou.

Mohyla Hanče a Vrbaty

Mohyla byla postavena na Vrbatově výšině 1400 metrů nad mořem a nedaleko Vrbatovy boudy na památku lyžařů Bohumila Hanče a Václava Vrbaty, kteří nedaleko odtud zahynuli 24.3.1913 při lyžařském mistrovském závodě na 50 kilometrů. Od mohyly je krásný výhled na okolní panorama Krkonoš.