a k t u a l i t y

Výlety

HARRACHOV
Ves byla založena v 17. století pod jménem Dörfl. Počátkem 18. století byla po majitelích přejmenována na Harrachsdorf. Obec proslula nejprve sklářským průmyslem a těžbou rud, dnes je nejznámějším turistickým a sportovním střediskem západních Krkonoš, především díky soutěžím ve skocích na lyžích.


OZUBNICOVÁ TRAŤ
Tanvald-Kořenov-(Harrachov), jedinečná ve střední Evropě, krásné scenérie Krkonoš a Jizerských hor, množství tunelů a viaduktů. Nejstrmější železnice v České republice. Pomocí dvoupásové ozubnice Abtova systému překonává na sedmi kilometrech mezi Tanvaldem a Kořenovem výškový rozdíl 235 metrů. Největší sklon je 58 promile.

ČERTOVA HORA
1022 m n.m. Na vrchol vedou dvě čtyřsedačkové lanovky, na severních svazích sjezdovky všech stupňů obtížnosti. Prvotřídní vyhlídkové místo.

SKOKANSKÉ MŮSTKY
Mamutí můstek, jeden ze šesti postavených na světě. Kritický bod 185 m, současný rekord je 214,5 m
(Matti Hautamaeki, 9.3.2002)

 

MUMLAVSKÉ VODOPÁDY
je 10 metrů vysoký, zabírající celé řečiště. V jeho blízkosti se v řece nacházejí tzv. Čertova oka, mohutné prohlubně, které byly vytvořeny prouděním vody s kamínky.

 

 

SKLÁRNA - MUZEUM SKLA
Sklárna a minipivovar Novosad & syn Harrachov s.r.o.
Sklárna založena r. 1712, druhá nejstarší sklárna v Čechách. Ruční výroba foukaného, broušeného, ale i rytého a malovaného či jinak zdobeného skla, výroba lustrů.

KAPLE SVATÉ ALŽBĚTY
Vedle sklárny se nachází kaple sv. Alžběty se skleněným zvonkem. Tento zvonek je 50 cm vysoký, váží 10 kg a odlil jej roku 1916 ve zdejší sklárně Julius Klinger dále jsou tu k vidění oltář s benátských zrcadel a bohatě zdobená vitrážová okna


OKOLÍ

SNĚŽKA
Nejvyšší hora Hraničního (Slezského) hřebenu, Krkonoš i celých Čech (1602 m). Vyhledávaný výletní cíl.
Skalnatá holý vrchol má rozlohu 30 akrů a prochází přes něj státní hranice s Polskem. Název Sněžka pochází z 19. století, je odvozeno od pojmenování Sněžná - jako sněhem pokrytá.

SNĚŽNÉ JÁMY
Tato přírodní rezervace leží na polské straně hraničního hřebene s jezírky ledovcového původu. Nedaleko sněžných jam najdete nejvyšší vrchol zápodních Krkonoš - Vysoké kolo (1506 m).



PRAMEN LABE
Pramen Labe (v nadmořské výšce 1386,3 m) tvoří betonová skruž, z niž prosakuje voda a vytéká malý potůček. Je obklopena řadou kamenů, k nimž později přibyly mnohem pohodlnější lavičky, a nedaleko se nachází zídka s barevnými znaky měst, jimiž Labe protéká.

ROZHLEDNA ŠTĚPÁNKA
Novogotická Štěpánka je nejstarší rozhlednou Jizerských hor stojící na vrcholu Hvězda. Stavbu rozhledny Štěpánka zahájil v roce 1847 kníže Camill Rohan, práce se však protáhly na dalších 40 let a slavnostní otevření se konalo až v roce 1892. Výhled z novogotické, přes 20 m vysoké kamenné věže zahrnuje Krkonoše, Jizerské hory, Bezděz, Ralsko a Lužické hory.

 

 

 

BOZKOVSKÉ DOLOMITOVÉ JESKYNĚ
Jedná se o jediné zpřístupněné dolomitové jeskyně v České republice s unikátní výzdobou stěn a stropů, tvořenou římsami, lištami a mřížkami vypreparovaného křemene. Nachází se zde největší podzemní jezero v Čechách a samozřejmě nechybí ani krápníková výzdoba.


FRÝDLANT
Mohutný, raně gotický hrad vybudoval mocný rod Ronovců, z jejichž doby pochází jádro válcové věže, která ještě dnes tvoří dominantu celé stavby. V roce 1278 přechází frýdlantský hrad v držení pánů z Biberštejnu, kteří jej rozšiřují o další objekty.

OSADA JIZERKA
Malebná osada Jizerka se rozprostírá na malé náhorní plošině v srdci Jizerských hor a je nejvýše položenou obcí v ČR. První zmínka o osadě je z roku 1539 jako sídlo čihařů. Později ji osídlili dřevorubci a sběrači drahých kamenů. V polovině 19. století zde byly založeny dvě sklářské huti, z nichž jedna slouží dodnes. Založení první sklářské huti připomíná i kamenná pyramida ve středu osady. O historii a přírodním bohatství osady Jizerky a Jizerských hor se dozvíte při návštěvě muzea, které je umístěné ve staré škole. Je zde státní přírodní rezervace a prochází tudy jakož i celou Jizerkou naučná stezka. Jsou tady vyjímečné možnosti pro pěší turistiku, výborný terén pro horskou cyklistiku a v zimě upravované běžecké stop.

ADRŠPAŠSKÉ SKÁLY
Nástup "turistického" ruchu představoval pro Adršpašsko počátek 18. století. Teplické skály odolávali průniku místních obyvatel i příchozích ještě déle. Venkovnímu světu je otevřel až lesní požár v roce 1824. Přírodní katastrofa totiž způsobila objev dosud zarostlého a nepřístupného skalního města.

 
MĚSTA A OBCE

JABLONEC NAD NISOU
První zmínky o existenci Jablonce pocházejí z poloviny 14. století. První osadníci se zabývali hlavně zemědělstvím a patrně i hornictvím. Sídlí zde textilní a strojírenské firmy a výrobci nábytku. Jablonec je cílem mnoha letních hostů i lyžařů.

VRCHLABÍ
Barokní klášter - Krkonošské muzeum (příroda, kultura, ekologie, tekoucí potok s živými exponáty, řemesla). Informační středisko - ve třech historických domech na náměstí expozice lidového umění a řemesel, vývoj turistiky. Zámecký park s naučnou stezkou a miniZOO, dřevěný most.

LIBEREC

Město Liberec leží v liberecké kotlině mezi Ještědským hřbetem a Jizerskými horami. Jeho historie sahá do doby, kdy těmito místy vedly obchodní cesty. Liberec  vznikal jako otevřená tržní obec a to později určilo i jeho tvářnost. Malá osada, poprvé zmiňovaná roku 1352, se během 15. a v první polovině 16. století postupně měnila na poddanské městečko. Na konci 16. století díky mimořádné stavební aktivitě vznikly první kamenné stavby. Nové zásadnější proměny zaznamenal Liberec v druhé polovině 18. století, kdy bylo centrum města zastavěno zděnými domy v klasicistních formách. Počátek 19. století pak znamenal rozvoj textilního průmyslu a tedy i průmyslové architektury, což napomohlo k získání statutu samostatného města. Byly zde 3 konzuláty, 50 textilních továren, 60 továren zaměřených na kovoprůmysl, mimo jiné i na výrobu automobilů RAF. V současné době nabízí Liberec řadu zajímavostí. Město se pyšní mnoha významnými budovami, např. radnicí, postavenou v novorenesančním stylu a dokončenou v roce 1893. Za budovou radnice se nachází Divadlo Františka Xavera Šaldy z roku 1893. Liberec je někdy nazýván také městem pod Ještědem, jehož vrchol, vypínající se do výše 1012 metrů, zdobí moderní věž, která se stala dominantou celého kraje.

ATRAKCE A ZÁBAVA

JEŠTĚD - Liberec
horský hřeben s 1012 metrů vysokým vrcholem korunovaným pozoruhodnou siluetou horského hotelu. Pozornosti turistů se toto místo těší již od pradávna, vždy? první turistickou chatu zde naši předkové postavili již v roce 1844. Ještěd však není pouze symbolem města - nabízí rovněž překrásný výhled do okolí.

 

 

CENTRUM BABYLON - Liberec
Hlavní turistickou atrakcí Babylonu je velký Aquapark.
Je tvořen soustavou bazénů s vodními chrliči, vodopády, kaskádami, tobogány a skluzavkami. Dalším turistickým magnetem je Lunapark. V komplexu je též soustředěno velké nákupní středisko s více než šedesáti obchůdky.

BOTANICKÁ ZAHRADA - Liberec
Botanická zahrada byla založena v roce 1876 . Naleznete zde sbírky celoročně kvetoucích orchidejí a masožravých rostlin, nejstarší kamélie v Evropě i nejdéle pěstovanou bonsai v Evropě. Celkem je k vidění 7500 druhů rostlin ve sklenících a 1500 druhů ve venkovní části.

ZOO - Liberec
Liberecká zoologická zahrada je systematicky budována již od roku 1904. Rozkládá se na 15 hektarech, na kterých se návštěvník setká se 170 druhy živočichů. Mezi nejproslulejší patří expozice dravých ptáků, žirafy Rothschildovy, levharti sněžní, makakové lví, tučňáci a samozřejmě bílí tygři.